Půlmaraton 21,1 km

O historii PMK

"Historicky nejstarším během je Běh Černou Horou s prvním ročníkem v roce 1933, tedy před 80 lety. Základní kámen pro PMK byl položen o dvacet let později v roce 1953 vznikem TJ Spartaku Adamov, kdy se jeho představitelé Karel Horák a Bohumil Chocholouš spolu s atletem Ladislavem Štoudkem a předsedou okresní atletické sekce Janem Kuželem v roce 1956 pustili do příprav běhu Moravským krasem. Původní plán byl na maratónskou trať, která se během příprav zkrátila na 25 km z Adamova do Blanska a zpět. První ročník odstartoval 28. července 1957 a jeho vítězem se stal v čase 1:20:09 Drahomír Pechánek. Historie půlmaratonské trati se píše od 21. května 1995 s ředitelem závodu Antonínem Sedlákem a vítězem Václavem Ožanou v čase 1:08:35 hod. Od tohoto ročníku se tedy počítají následné ročníky Půlmaratonu Moravským krasem. Historická data a informace zpracoval pan Jan Kužel, čímž mu tímto děkuji." Erik Řezník, sportovní ředitel PMK

Registrace a podrobné informace

Už si dovede představit, jak tudy běžíte? Představy nestačí!

Výřez mapy 21 km půlmaratonu
Aktualizovaná mapa půlmaratonu ke stažení. Informační mapa ke stažení.

Půlmaraton Moravským krasem, nejkrásnější půlmaraton...

Fantastická přírodní kulisa a neméně bechderoucí kulisa diváků podél trati. Letní Moravský kras a tisíce hrdel podporující nejrychlejšího i nejpomalejšího běžce. Nejen to jsou skvělé důvody k tomu, proč zvolit Půlmaraton Moravským krasem za finiš čáru letní sezony a startovní rošt té podzimní.

půlmaraton

"Dvakrát proběhneme město, což je skvělé hlavně pro diváky, povzbuzují nás. Potom běžíme do přírody, kde také slyšíme podporu publika. Navíc ke konci, když už je to pro nás těžké, se schováme do lesů a běžíme ve stínu."

Petra Kamínková, vítězka PMK 2012

"Největší zajímavostí místní trati je, že první půlka vede do kopce a druhá z kopce. První polovina je tak v podstatě náročnější a druhá se pak musí běžet naplno z kopce."

Daniel Orálek, druhý muž PMK 2013