Půlmaraton je lidovým během pro všechny

Blansko má úspěšné vrcholové sportovce, já si ale nejvíce cením velkého počtu rekreačních sportovců, toho, že lidé sportují.Jiří Crha

Patron Půlmaratonu a místostarosta města Blanska Jiří Crha

Záštitu nad Půlmaratonem Moravským krasem převzal od roku 2011. Jako správný patron se Půlmaratonu účastní i aktivně.

Pane místostarosto, jaký běh to bude letos?

Loni jsem běžel dvě tratě – Lidový běh a Městský běh. Letos určitě poběžím Městský běh a pokud to organizace závodu dovolí, poběžím i Lidový běh.

Proč tyto dvě trasy?

Přiznám se, že na Půlmaraton nemám natrénováno, to bych nezvládl. To že jsem běžel oba běhy loni a chci je běžet i letos vyplývá z toho, že v rámci Půlmaratonu chceme, aby co nejvíce lidí sportovalo a běhalo. Myslím si, že těch 800 metrů může uběhnout úplně každý a tím, že běžím, chci lidi z Blanska a okolí vyzvat, aby běželi také.

Co znamená Půlmaraton pro město Blansko

Půlmaraton nejen pro město Blansko, ale pro celé okolí znamená akci, která se v tomto regionu stabilizovala, má svou tradici a jsem rád, že ji lidé už nevnímají jen jako běhání pro vyvolené, ale jako sportovně kulturní odpoledne pro všechny, kde kromě sportu je nabízen i pestrý doprovodný kulturní program na hlavním pódiu. Hlavním motivem přesto zůstává sport, aby lidé měli vztah ke sportu, aby běhali, aby sportovali.
Půlmaraton Moravským krasem má dnes obrovskou značku, protože se od převzetí pořadatelství spolkem Sportuj s námi pravidelně umisťuje v ročním přehledu TOP 10 nejlepších běžeckých závodů v České republice podle hodnocení Českého atletického svazu. Celkový počet běžců je složen z regionálních běžců, běžců z celé České republiky, ale i ze zahraničí, například z našich partnerských měst. Ti se sami hlásí o účast na Půlmaratonu a je to svým způsobem i propagace pro město Blansko.
Myslím si také, že Půlmaraton může být pro řadu jeho účastníků důvodem pro návrat do Blanska například k dovolenkovému pobytu.

V čem spočívá lidovost nové formy Půlmaratonu?

Jedna část je to, že Půlmaraton má dlouholetou tradici, je mezi běžci oblíben a je o něho obrovský zájem. My se ale společně s pořadateli snažíme Půlmaraton zpřístupnit co největšímu počtu lidí, i třeba formou Lidového běhu na 800 metrů nebo Městským během na 2,4 kilometru. Opět zde připomínám motivy sportovních programů v mateřských školách. První je, aby lidé sportovali. Druhý je propojení právě s Půlmaratonem, kdy se děti celý rok připravují a pak jsou na Půlmaraton pozvány s rodiči, kde pro ně máme připraveny ceny, medaile. Toto vše podporuje tu lidovost Půlmaratonu. Lidé si přijdou zasportovat, každý podle svých schopností a současně prožijí pohodové odpoledne s přáteli při doprovodném programu.

Loni jste zapojili do běhání i turisty.

Jsem velice rád, že pořadatelé se po loňském velkém úspěchu rozhodli pokračovat v projektu Turisté jdou s námi. Je určen pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou běhat a přesto chtějí mít v den Půlmaratonu aktivní pohyb. Mohou si vybrat z několika nenáročných turistických tras, na kterých získávají kontrolní razítka nebo kódy a v Městském informačním centru Blanka si potom mohou zakoupit unikátní turistickou Absolventskou vizitku, kterou je možné získat jen v jediný den v roce na jediném místě – v Blansku na Půlmaratonu. Současně se ale také seznamují s největšími blanenskými zajímavostmi, ke kterým patří muzeum v blanenském zámku, pravoslavný dřevěný kostelík, kostel sv. Martina s přístupnou vyhlídkou ve věži kostela, aquapark, rekreační oblast Palava. Bonusem je letos možnost prohlídky jízdy vláčků v zahradní železnici na Divišově ulici, kterou provozuje Jiří Šimkůj.

Na co se tedy mohou těšit ti, kteří v sobotu 26. srpna do Blanska přijdou nebo přijedou?

V rámci sportovního programu si zasportují, v rámci kulturního programu bude letos hvězdou brněnská skupina Kamelot s Romanem Horkým, dále se představí hudební skupina Kvatro, oddíl Aikido Boskovice, street workoutová skupina LIMITS z Letovic, předvedou se cyklisté z Drahanského Sport Teamu a další.

Termín Půlmaratonu poslední srpnovou sobotu zůstává již pevným termínem?

Ano. Pořádání Půlmaratonu na konci prázdnin je koncipováno tak, že je to rozloučení s prázdninami, dovolenými, takovým tím odpočinkovým režimem a přechod opět do toho běžného pracovního nebo školního života. I když se v tomto termínu koná pravidelně více akcí, jsem rád, že v Blansku je konec prázdnin u občanů spojen s Půlmaratonem.

Sport v Blansku samozřejmě není jen Půlmaraton. Můžete přiblížit, jak v Blansku podporujete sport?

O Blansku se říká, že je to sportovní město. Vedení města má sport dlouhodobě jako jednu z priorit. Zpracovali jsme koncepci sportu a určité procento z daní, které máme, dáváme do sportu. Nastavili jsme takový systém, že když je větší výběr daní, tak jde více peněz do sportu.
Dotační programy jsou nastaveny tak, abychom podporovali sportovní kluby v jejich činnosti. Jako město se snažíme opravovat infrastrukturu sportovišť, která jsme převzali od sportovních klubů v roce 2011 ve stavu odpovídajícím tomu, že sportovní kluby do jejich údržby nemohli investovat. Máme za cíl tento špatný stav postupně napravit a těší mě, že je na tom shoda napříč celým politickým spektrem. Za velký úspěch považuji vybudování fotbalové hřiště s umělou trávou a modernizaci zázemí pro fotbalová hřiště. Účastníci Půlmaratonu zde letos poprvé využijí nově zrekonstruované sprchy a prostory šaten.
Sport v Blansku má zelenou a souvisí to také s tím, že si to občané Blanska nejen žádají, ale i zaslouží. Mnoho sportovců a sportovních klubů dosahuje na celostátní i mezinárodní úrovni vynikajících úspěchů – Václav Kolář, atleti, kteří sice v Blansku nemají zrovna ideální podmínky, ale když přestoupí do lepších klubů, tak dosahují výborných výsledků.
Jsem ale velice rád, že se v Blansku sportuje rekreačně – když jdu městem, potkávám lidi na kolech, na inlinech, potkávám běžce. I z toho jako vedení města cítíme, že zde lidé rádi sportují.

Mohl byste zmínit nejúspěšnější sportovní odvětví v Blansku?

Určitě to je biketrial, který je v rámci České republiky naprostá špička a máme v Blansku několikanásobného mistra světa Václava Koláře.
Dále kuželky – ženy hrají nejvyšší soutěž, stolní tenis – ženy hrají také nejvyšší soutěž, baseball se v letošní sezóně vrátil do nejvyšší soutěže.
V Blansku má dlouhou tradici fotbal, aktuálně je nejúspěšnější v mládežnických kategoriích a samozřejmě další, abych na někoho nezapomněl.

Jak podporujete nejmladší sportovce?

Pro ty nejmenší jsme začali realizovat sportovní projekty pro děti. V mateřských školách jsme zavedli atletickou a následně i gymnastickou přípravu na speciálních sadách pro děti, jejichž nákup město financuje. Tyto projekty jsou propojeny s Půlmaratonem Moravským krasem. Propojení není jen v tom, že oba projekty zastřešuje spolek Sportuj s námi, ale základní myšlenka je v tom, že se děti po celý školní rok připravují na vyvrcholení v podobě startu v Dětských bězích – sami nebo s rodiči – v rámci Půlmaratonu.
Na základních školách by měl na tyto aktivity navazovat projekt Dětského triatlonu pro žáky 1. Až 5. třídy, který zástupci Sportuj s námi představí blanenským základním školám letos v září a počítáme, že první Dětský triatlon by se v Blansku mohl pořádat v červnu příštího roku.
Při základních školách samozřejmě působí také sportovní oddíly, například při ZŠ Dvorská je atletický oddíl, žáci ZŠ Salmova se soustřeďují hodně na baseball a město jako zřizovatel samozřejmě všechny tyto akce podporuje a to i třeba tím, že letos o prázdninách budou ve všech budovách škol zrekonstruovány tělocvičny (podlahy, elektroinstalace a další).

Zmínil jste, že je pro vás velice důležitý i rekreační sport. Jaká je zde podpora města?

Na Sportovním ostrově jsme vybudovali kilometrový ovál kolem baseballového hřiště pro inline bruslení, ten je občany maximálně využíván. Do přilehlého workoutového hřiště jsme doplnili již třetí sadu cvičících prvků.
Chceme pokračovat v budování cyklostezek – letos vybudujeme propojku ze Sportovního ostrova k autobusovému nádraží, které se bude rekonstruovat.
Občané samozřejmě mohou využít ke svým sportovním aktivitám všechna sportoviště ve městě, o které se starají Služby města. Jsou stanoveny ceny pronájmu sportovišť – tím je může veřejnost využívat a veřejnost je využívá. Navíc město dotačně podporuje pravidelné sportování. Sportovní oddíly tedy dostávají příspěvky, aby mohly pravidelně trénovat na pronajatých městských sportovištích.

Velice známá byla v minulosti Rekreační oblast Palava. Jak je to dnes?

Rekreační oblast Palava je hodně navštěvována i v současné době. Dokonce je možné, že stagnující návštěvnost aquaparku má příčinu v tom, že se lidé přesouvají do rekreační oblasti Palava. Zde jsme udělali nové chodníky, do budoucna bychom chtěli tuto oblast dále vylepšovat, například opravit minigolf a další prvky. Tato oblast je využívána nejen na koupání, ale chodí tam i rodiče s dětmi na nové dětské hřiště, které jsme tam vybudovali, které opět udržují Služby města.

Pane místostarosto, děkuji vám za rozhovor.

Jaroslav Parma
Sportuj s námi, z.s.