Půlmaraton očima místostarosty

"Letos poběžím dva závody", prozradil místostarosta Jiří Crha


místostarosta Blanska

Vedení města Blanska požádalo občanské sdružení „Sportuj s námi“, aby se od roku 2011 stalo pořadatelem tradičního běžeckého závodu „Půlmaraton Moravským krasem“.

Záštitu nad tímto závodem převzal místostarosta města Blanska Ing. Jiří Crha.

Pane místostarosto, od té doby spolek „Sportuj s námi“ pořádal již pět ročníků, takže se dá hodnotit, zda to bylo dobré rozhodnutí.

Domnívám se, že „Sportuj s námi“ přesvědčilo za těch pět let všechny o tom, že dokáže profesionálně zvládnout pořádání mezinárodního běžeckého závodu ke spokojenosti účastníků i návštěvníků. Pro mě osobně je ale největším přínosem to, že z původně čistě sportovní události „pro vyvolené“ běžce se díky pořadatelství „Sportuj s námi“ stala celodenní sportovně-společenská akce pro veřejnost, na které se do běhání může zapojit celá rodina. Na výběr jsou Dětské běhy, Lidový běh, Městský běh. K tomu velice kvalitní doprovodný program a atrakce pro děti.

Vy jste patronem Půlmaratonu Moravským krasem. Jaké „povinnosti“ z toho pro vás vyplývají?

Určitě bych to nenazýval povinnostmi. Jsem velice rád, že mohu takovou významnou akci zaštítit jako místostarosta města Blanska. Pokud to jde, snažím se také při každém ročníku aktivně zapojit do některého z běhů. Letos se zúčastním dokonce dvou - Lidového běhu na 800 metrů a Městského běhu na 2,4 km.
Kromě běhání se také během dne setkám s mnoha zajímavými lidmi, přáteli a kamarády a máme čas si popovídat, což je velice pozitivní.
Jsem také hrdý na to, že mohu být patronem závodu, který Český atletický svaz pravidelně zařazuje mezi TOP 10 běžeckých závodů v České republice a za který pořadatelé získali Zlatou plaketu Českého atletického svazu v roce 2014 za 1 667 startujících a v roce 2015 za 1 506 startujících.

Z titulu své funkce určitě hodně cestujete po České republice. Setkal jste se již s tím, že je Blansko známé svým Půlmaratonem?

Ano setkal a opakovaně. Dokonce někteří mí známí, kteří žijí mimo náš kraj, mě v minulých ročnících oslovili, že přijedou do Blanska běžet Půlmaraton. V letošním roce budeme mít doma návštěvu z Prahy. Jsou to naši známí a vybrali si k návštěvě právě poslední týden v srpnu, kvůli Půlmaratonu. Chtějí celý den strávit na náměstí v Blansku.

Snažíte se Půlmaraton Moravským krasem zviditelnit i pro svá partnerská města?

Zástupce partnerských měst pravidelně na Půlmaraton zveme. Letos přijali naše pozvání sportovci z Komárna, polské Legnice a rakouského Murzzuschlagu. Právě rakouské barvy bude hájit i starosta města Karl Rudischer, který se této akce zúčastňuje pravidelně.

Loni se musel Půlmaraton kvůli rozpracovaným investičním akcím ve městě konat v náhradním říjnovém termínu. Vznikla tak polemika, jestli by tento termín nebyl pro Půlmaraton výhodnější, než poslední srpnová sobota. Jaký je váš názor?

Z pohledu města je určitě výhodnější tradiční srpnový termín. Oproti říjnu je v plném proudu turistická sezóna s veškerým zázemím, například Aquaparkem, ubytovacími a hostinskými službami. Srpnový termín je výhodnější i z pohledu počasí. To je pro akci s doprovodným programem, určenou pro širokou veřejnost, zcela zásadní. Můžete připravit sebelepší program, ale pokud bude mlha, déšť nebo podzimní plískanice, lidé vám nepřijdou. A i pro běžce je určitě lepší vyrovnat se s případným teplejším počasím na trati, která vede krásnou přírodou Moravského krasu stíněnou stromy, než se zimou a deštěm, které by mohly být při říjnovém termínu. I loni jsme nejdříve začínali chladem a mlhou, děti běžely ještě v bundách a čepicích a to, jak se po obědě vyčasilo, nebylo úplně typické počasí pro toto období.
Srpnový termín je výhodnější i vzhledem k tomu, že pořadatel letos představí v Blansku nový projekt, nazvaný „Turisté jdou s námi“, kdy zájemcům budou nabídnuty tři turistické trasy, na kterých také spíše ocení teplejší letní počasí, než podzimní sychravo.
Loni jsem byl za říjnový termín rád, protože se konal 20. ročník a nechtěli jsme ani my, ani pořadatelé, aby se konání Půlmaratonu přerušilo. Závod má ale své pevné místo v běžeckých kalendářích poslední srpnovou sobotu a na tom bych nic neměnil.

Pane místostarosto, děkuji vám za rozhovor a těšíme se na setkání s vámi na tratích letošního Půlmaratonu Moravským krasem.

Jaroslav Parma
Sportuj s námi, z.s.